Nowy wymiar kobiecości w książce „Stopy Aniołów. Opowieść o świcie kobiecej mocy”

Czy w splątanej pajęczynie istnienia uda jej się odnaleźć zagubioną w dziejach nić przeznaczenia? Jak twierdzi bowiem osobliwa przewodniczka, która pojawia się na jej drodze: „Tak jak nic na tym świecie nie trwa wiecznie, nic nie jest też na zawsze stracone.”
Archetyp jest jak stare łożysko rzeki, którym woda płynęła przez wieki, drążąc w nim sobie głęboki kanał. Im dłużej w nim płynęła, tym bardziej prawdopodobne jest, że prędzej czy później do niego powróci. – C.G. Jung, Dzieła zebrane, t. X: Przełom cywilizacji
Osierocona przez matkę i opuszczona przez ojca w żałobie, poszukująca duchowej tożsamości, Ines powraca do nadmorskiego miasteczka na południu Włoch, nieopodal otoczonej kultem groty archanioła Michała. Pomiędzy spadkiem po ciotce, zagadkową chorobą miejscowych kobiet, intrygującym rzeźbiarzem i studnią w starej willi Ines wpada w sieć wydarzeń prowadzących ją coraz dalej na ścieżce samopoznania. Czy zabytkowa studnia, taneczny obłęd, przypisywany ugryzieniu pająka, owiana legendą jaskinia i linia kobiet w jej rodzinie są ze sobą w jakiś sposób połączone? Poszukując odpowiedzi, zafascynowana roślinnymi recepturami matki, Ines ma nadzieję reaktywować sztukę dawnych ludowych czarownic, jednak ziołowa magia bywa ulotna…
Wszystkie kobiety w pewnym sensie ugryzł pająk, pomyślała. Pamięć jadu to pamięć losu, którego się nie wybierało, postępująca przez wieki alienacja ciała, za którą podążyła alienacja Natury. „Ugryziona” została cała nasza planeta, dotarło prędkim błyskiem do jej świadomości. (K. E. Barwicz, Stopy Aniołów…)
Karolina Barwicz opowiada wyjątkową historię w wyjątkowy sposób. Nie będziesz w stanie zakwalifikować jej do jednego gatunku, znaleźć jednej tylko narracji czy pojedynczego przekazu. Aby zrozumieć, trzeba przeczytać tę powieść do końca i zanurzyć się w magicznym świecie współczesnego i starożytnego Gargano.

Ta wielowymiarowa powieść jest osadzona w przestrzeni geograficznej znanej od wieków z miejsc mocy spowitych mgłą tajemniczości. Wraz z główną bohaterką przenosimy się czasie, to poznając kulty przyrody i dawne zwyczaje, to budząc się od zapachu świeżo parzonej kawy. Kiedy Ines ma gęsią skórkę, ty też ją masz. Wciągająca, edukująca, zmysłowa, fascynująca. Po przeczytaniu tej książki zupełnie inaczej spojrzysz na „ten” kawałek Italii.

– Magda Ciach-Baklarz, Italia Poza Szlakiem

To tocząca się na dwóch płaszczyznach czasowych opowieść na granicy snu; magiczna a jednocześnie boleśnie aktualna i intrygująca. Siłą oniryzmu przekazuje uniwersalne prawdy na temat celowości życia.

– Paulina Piziorska, Z Czym To Się Czyta

Karolina Barwicz urodziła się w Warszawie w 1980 roku. Z wykształcenia filolog, doktor literatury włoskiej, miłośniczka antropologii religii, kultów Starej Europy i świętej geografii Ziemi. Twórczyni międzynarodowego projektu AngelsFeetProject. Od kilku lat organizuje transformujące duchowe podróże na półwysep Gargano w południowych Włoszech, do miejsc opisanych w powieści, którą trzymasz w dłoni. W ramach projektu AngelsFeetProject for Women prowadzi retreaty oraz warsztaty kobiece w Polsce i we Włoszech metodą kolażu duszy. By dowiedzieć się więcej, odwiedź Jej stronę pod adresem internetowym: www.angelsfeetproject.com.

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak przezwyciężyć syndrom oszusta?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x