5 rzeczy, które pomagają wybrać tani lot na wymarzone wakacje

Czas pandemii nieco zmienił nasze podejście do podróżowania. Obecnie wiele europejskich lotnisk zmaga się z niedoborami personelu, co przekłada się na bieżące oferty linii lotniczych. Poza tym już nie rezerwujemy wakacyjnych ofert z tak dużym wyprzedzeniem i staramy się żyć codziennością. Być może część z was właśnie teraz stoi przed wyborem oferty last minute  biura podróży.
A gdyby tak znaleźć tańszy sposób na wakacje? Poznaj pięć sposobów, jak wybrać tani lot i przygotować się na urlop marzeń.

Tanie loty, czyli podróż, która się opłaca?

w przestworzach

Istnieje dość powszechne przeświadczenie, że loty są bardzo drogie i planowanie podróży na własną rękę może być drogie i skomplikowane. Zwłaszcza kiedy chcemy wylecieć w podróż na drugą półkulę, przesiadki, dopięcie terminów wydaje się nie do przeskoczenia.

1. Krok – wyszukiwarka lotów

Pierwsza rzeczą, którą warto zrobić, po ustaleniu miejsca destynacji, to sięgnięcie po wyszukiwarki lotów. Co kilka dni można sprawdzać i porównywać ceny. Często linie lotnicze, wręcz przeciwnie, im bliżej wylotu, tym niższą ustawiają cenę. Zatem, jeśli wybierasz się na wakacje niebawem, masz szansę!

Nie zastanawiaj się długo, jeśli wyświetli ci się naprawdę dobra propozycja, warto się na nią zdecydować! Perełki trafiają się tylko od czasu do czasu!

Wyszukiwarki

Spróbuj sprawdzać bilety również w następujących miejscach:

 1. Ryanair: https://www.ryanair.com/pl/pl/tanie-loty
 2. Sky scanner: https://www.skyscanner.pl
 3. Google flight: https://www.google.pl/flights/
 4. Momondo: https://www.momondo.pl/

Latanie w zasięgu ręki

w zasięgu rękiAby lot był w zasięgu ręki, warto skorzystać z poniższych wskazówek dotyczących sposobów wyszukiwania oraz samych wyszukiwarek.

2. Krok – wyszukiwanie

Wyszukiwanie

 • Skup się na dwóch, trzech wybranych miejscach, żeby nie poświęcać zbyt wiele czasu na przeglądanie ofert.
 • Korzystaj z wyszukiwarek tanich lotów, nie tylko z jednej.
 • Bądź elastyczny co do terminu (nie wybieraj lotu tylko np. na dany dzień, który sobie wybierzesz jako początek urlopu, np. 3 sierpnia).
 • Warto szukać lotu w środku tygodnia (z reguły opcje weekendowe są droższe).
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak być dobrym liderem?

Wszystko ma znaczenie

3. Krok – spróbuj oszukać „system”

Tryb incognito

Wyszukiwarki potrafią zapamiętywać opcje, zatem polecam włączanie w swojej przeglądarce trybu incognito.

Oferty dla urządzeń moblinych

Warto wszystko sprawdzić drugi raz od razu na telefonie. Często oferty prezentowane na komputach i na urządzeniach mobilnych mogą się od siebie różnić. 

Godzina wyszukiwania

Wyszukiwanie sprawdzaj o różnych godzinach. Okazja może pojawić się w nocy, w południe lub nad ranem i „wisieć” w systemie tylko przez pewien czas.

Waluta

Ceny w PLN mogą być inne niż w obcej walucie w EUR. Można sprawdzić daną linię nie z polskiej, ale hiszpańskiej lub niemieckiej, czy czeskiej strony. Warto porównać ceny między sobą.

Lotniska w Polsce i Europie

highway

Jeśli marzysz o podróży do Stanów Zjednoczonych lub Ameryki Południowej to prędzej znajdziesz dobrą ofertę cenową przelotów u naszych sąsiadów. Warto wówczas pierwszą część drogi pokonać samochodem, by zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Serio!

4. Krok – znajdź inne europejskie lotnisko, z którego polecisz na drugi koniec świata

Na jakich lotniskach zatem szukać tanich lotów? Przykładowo w odległości jednodniowego dojazdu samochodem są: 

 • Berlin,
 • Frankfurt,
 • Praga,
 • Wiedeń.

Możesz spróbować też z dalszych miejsc – na przykład Amsterdam. W takiej sytuacji można pokusić się o lot z Warszawy, Gdańska czy Katowic do innego europejskiego miasta, by z niego wylecieć do wymarzonego kraju.

Jakie linie lotnicze?

Odkąd pojawiły się tanie linie lotnicze, prawie każda podróż jest w zasięgu ręki. Najpopularniejsi z przewoźników często oferują tanie loty, których cena może się zwiększać dopiero w miarę dobierania dodatkowych opcji.

5. Krok – wybierz przewoźnika i sprawdź, co się zawiera w cenie, a za co dopłacisz

Podstawowa cena może zawierać tylko miejsce w samolocie, bez np. bagażu nadawczego. Często tanie opcje wiążą się z przelotem do mniejszych miast. Jeśli do większych metropolii zwykle, już na samym lotnisku do samolotu dostaniemy się autobusem, a nie wygodnym rękawem. Ponadto zaraz po przylocie samolot jest sprzątany, stąd częste opóźnienia. Pasażerowie muszą czekać na ponowną gotowość maszyny do ruszenia w podniebne tereny. 

ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Odwaga - do czego może się przydać i jak ją ćwiczyć?

Najpopularniejsze linie to:

 • Ryanair – najtańsza irlandzka linia lotnicza,
 • Wizz Air – węgierski przewoźnik; oferuje kartę zniżkową (z reguły na dwie osoby),
 • Norwegian – to droższa opcja, ale czasami promocje mogą okazać się bardzo korzystne,
 • Air Berlin – to również droższa linia od pierwszych dwóch, ale w dalekiej podróży ich cena może się nam opłacać.

Czas na podsumowanie

Tańsze latanie wymaga większego wysiłku. Poszukiwania mogą zająć sporo czasu, trzeba się dobrze zorganizować i skupić, by na przykład godziny następnego lotu przesiadkowego nie były zbyt blisko przylotu. Opóźnienia lotów są dość częstym zjawiskiem i należy zadbać o zapas między lotami dla własnego spokoju. W końcu to ma być urlop! 🙂 

diving

Wiadomo, że komfort przelotu tańszymi liniami lotniczymi, choćby z powodu mniejszej ilości miejsca, jest niższy niż przy lotach większymi maszynami. Jednak różnica cenowa może naprawdę motywować.

Cokolwiek wybierzesz, trzymam kciuki za Twój udany urlop!

PS

Może przy okazji czas zaplanować kalendarz po wakacjach? W październiku odbędzie się II Konferencja Szkoleniowa Fundacji Moc Media, z której dochód przeznaczony jest na realizację programu „Widzialne”. Oferujemy pakiety dla indywidualnych uczestników, a także dla partnerów i wystawców. Poniższej przekierowanie do strony z informacjami o wydarzeniu. Zapraszamy!

II KonFERENCJA szkoleniowA

1.10.2022 (sobota 10:30-18:30)

II Konferencja Szkoleniowa Fundacji Moc Kobiet pod hasłem “ODWAŻ SIĘ NA MOC!” kierujemy do kobiet, które chcą bez poczucia winy czy wątpliwości zbudować kawałek nowego świata. Celem Konferencji jest pobudzenie do działania i wsparcie przedsiębiorczości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
goldcare.com.pl
1 rok temu

Jest dużo zachodu ze znalezieniem tanich lotów. Jednak uważam, że poszukiwania są warte swojej ceny!

2
0
Uwielbiam twoje myśli, skomentuj.x