Jeśli chcesz sprzedawać z sukcesem swoje usługi czy produkty, zastanów się, jak definiować grupy odbiorców. Wszak chcesz docierać do klientów, dla których tworzysz/produkujesz. Stwórz model swojego klienta idealnego, do którego będziesz kierować komunikaty. Dzięki temu ci wszyscy, którzy będą mieli jego cechy, staną się twoimi odbiorcami.
Podobne zasady mają zastosowanie, kiedy zastanawiasz się nad czytelnikami swojego bloga. Pomyśl, dla kogo piszesz?
Jak nakreślić swojego klienta idealnego?
Aby mieć superklientkę czy superklienta, dokładnie takich, jakich chcesz mieć:
- stwórz jej/jego avatar
- nadaj avatarowi cechy – konkretnie, co lubi, gdzie chodzi, jaką ma rodzinę, jakie możliwości finansowe, czy ma dom/apartament.
Wówczas twoje wszystkie komunikaty będziesz kierować do tej idealnej klientki, do tego konkretnego klienta. Przełoży się to na skuteczność twoich reklam, które będą docierały dokładnie do osób noszących cechy bliskie nakreślonej sylwetce.
Jeśli nie wiesz do kogo chcesz trafić, strzelasz w pustkę… Zobaczmy to na przykładzie. To jak wołanie na ulicy. Stojąc na chodniku ruchliwej ulicy, zawołasz:
Hej!
Czy ktoś się obejrzy? Nie jestem przekonana… A teraz zawołasz:
Witam panią z chustką na szyi!
Teraz odpowiedz sobie na pytanie – kiedy zwiększasz swoje szanse na reakcję pojedynczej osoby z mijającej cię masy ludzi?
Jednak zastanów się, czy w twoim biznesie może być mowa o grupach odbiorców, gdzie dla każdej należałoby sformułować odrębne komunikaty. Grupy odbiorców to pierwszy element w modelu biznesowym, który polecam rozpisać sobie każdemu rozważającemu otworzenie własnego biznesu, a tym bardziej każdemu, kto boryka się z problemami w prowadzeniu swojej firmy.
Spojrzenie na model biznesowy pozwala zdiagnozować, które obszary zależą od siebie, które wymagają naprawy i jakie należy podjąć kroki, aby zacząć wychodzić na prostą. Baza do modelu biznesowego dla zainteresowanych została opisana tutaj => https://mockobiet.eu/baza-modelu-biznesowego/.
Wracając do tematu grup odbiorców, przemyśl, która grupa klientów rokuje na bycie najbardziej rentowną dla twojej firmy?
Kiedy klienci tworzą wyjątkową grupę odbiorców usług czy produktów?
Gdy:
- potrzeby grupy są szczególnego rodzaju i wymuszają stworzenie osobnej oferty
- do grupy dociera się za pośrednictwem osobnych kanałów dystrybucji
- konieczne jest wypracowanie indywidualnej relacji z klientem
- grupa wyróżnia się pod względem rentowności
- członkowie grupy są otwarci na usługi wykraczające poza ofertę standardową.
W jaki sposób firmy dzielą grupy klientów na segmenty?
- Nie dzielą – czyli wytwarzają produkty dla każdego, które kierują na tzw. rynek masowy, jak np. producent popularnych napojów czy lodów.
- Koncentrują się na rynku niszowym, czyli np. producent elementów konstrukcyjnych konkretnego modelu zegarka czy silnika.
- Trafiają do różnych grup w zależności od usług/produktów, dostosowując się do potrzeb różnych typów swoich klientów, czyli stosują tzw. segmentację rynku w ramach swojej branży, np. budując ofertę standardową i rozszerzoną.
- Dywersyfikują usługi/produkty, celując w różne segmenty rynku, oferując np. produkty fizyczne (np. książki), elektroniczne (np. pliki mp3 z muzyką) oraz usługi doradcze z biznesu.
Wiadomo, że najlepszym zabezpieczeniem płynności finansowej jest dywersyfikacja portfela. Zasada ta dotyczy zarówno na przykład przy inwestowaniu na giełdzie, jak i przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Jednakże każdy pomysł należy rozwijać pojedynczo. Naucz chodzić samodzielnie swój pierwszy biznes i dopiero bierz się za kolejny. Zauważ, że Amazon zdywersyfikował swoją ofertę dopiero w 2006 roku, czyli po 10 latach działalności.
Może jesteś w sytuacji, w której chcesz połączyć etat z próbą rozwoju własnej działalności? Jeśli tak, napisałam pomocny tekst o tym, jak krok po kroku założyć firmę, będąc na etacie – zapraszam do lektury => https://mockobiet.eu/jak-zalozyc-firme-na-etacie-12-krokow-wlasnego-biznesu/
Jeżeli uważasz, że artykuł o grupach odbiorców i o klientach idealnych może się komuś przydać, udostępnij go, klikając poniżej z lewej strony ikonkę społeczności, w której jesteś zalogowany – FB, Twitt, G+ czy Pin – Dziękuję. 🙂
SC
[…] Wypisz sobie listę tematów, o których chcesz pisać. Uwzględnij, dla kogo piszesz. Może Ci w tym pomóc przeanalizowanie grupy swoich odbiorców. […]
[…] Nieustannie będę powracać do podstaw (Grupy odbiorców – modele biznesowe). […]
[…] do kogo kierujesz książkę, jakich chcesz zgromadzić czytelników (zobacz artykuł o grupach odbiorców w modelu biznesowym, może ci się przyda?) i w jakiej kategorii ją stawiasz. Jeśli tego […]
[…] również o jeszcze jednym czynniku – odpowiednim dobraniu grupy docelowej. Bez tego nie mamy szans powodzenia, a nasze upominki szybko zajmą miejsce […]
Sama wprawdzie niczego nie sprzedaję, ale w odniesieniu do prowadzenia bloga ten tekst może mi się bardzo przydać. Dzięki, skłoniłaś mnie do kilku poważnych przemyśleń 🙂
Dzień dobry 🙂
Cieszę się, że potwierdzasz, iż powyższe zasady są do zastosowania również dla blogów. Myślę, że każdy może przyjąć strategię, iż za parę lat jego blog będzie centrum dowodzenia komunikacji rozwijanego biznesu.
Wcześniej czy później będziesz pojawi się pomysł, na czym byś chciała zarabiać i postawisz sobie pytanie, jak zacząć zarabiać. Dobrze zbudowany content i Twoje liczne polubienia fp na FB do bardzo cenny start 🙂
Z drugiej strony firmy budują blogi, inwestują w content marketing, bo bez tego nie są w stanie funkcjonować 😀
Pozdrawiam!
Bardzo ciekawy tekst, daje do myślenia…
Dziękuję Ci za podzielenie się informacją zwrotną 🙂
Pozdrawiam serdecznie!