90 dni to planowanie kwartalne. Nieoceniony sposób przekładania marzeń na cele. Dzięki podejściu “w 90 dni” wyznaczysz osiągalny cel i będziesz go realizować krok po kroku.
Jest to tym bardziej pomocne, gdy z dnia na dzień wszyscy zostaliśmy zmuszeni do wspólnej pracy w domu, zaś rodzice jednocześnie stali się jeszcze współodpowiedzialni za edukację domową swoich dzieci. Nie dla wszystkich czas zwolnił. Dla niektórych przeciwnie – przyspieszył.Zagubienie w bieżących sprawach, przy projektach, pomaga ogarnąć harmonogram i tygodniowy plan pracy. Życie w stresie i ogólnym chaosie nie cieszy. Jeśli praca i obowiązki domowe przeplatają się wzajemnie tak, że czasem wkładasz długopis do garnka, a po makaron chwytasz, gdy chcesz coś zanotować, z pewnością ucieszysz się, gdy to wszystko uda się poukładać.
90 dni do celu – KROK PIERWSZY
Wypisz swoje 3 największe marzenia:
1. ……………………………………….
2. ……………………………………….
3. ……………………………………….
Napisz, dlaczego te marzenia są dla ciebie ważne:
1. ……………………………………….
2. ……………………………………….
3. ……………………………………….
Które z powyższych marzeń najbardziej chciałabyś zrealizować w najbliższym czasie?
90 dni do celu – KROK DRUGI
Wybierz cele na kolejnych 12 miesięcy. Niech to będą cele, które pomogą Ci zrealizować wskazane wcześniej marzenie.
1. ……………………………………………….
2. ……………………………………………….
3. ……………………………………………….
4. ……………………………………………….
Wytypuj cel, na którym chciałabyś się skupić w ciągu najbliższych 90 dni:
1. ……………………………………………….
Sprawdź, czy Twój cel jest SMART, czyli skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny i realny, a także – co najważniejsze! – czy wzbudza w Tobie chęć działania. Kluczowa jest bowiem motywacja do realizacji swojego celu, bowiem zawsze pojawiają się przeszkody. Wcześniej czy później. Zawsze. 😉
90 dni do celu – KROK TRZECI
Aby uświadomić sobie, czego ci potrzeba do realizacji wytypowanego celu, rozbij go na elementy, dzięki którym zostanie osiągnięty. Nie wszystko musisz bowiem robić sama.
- Kto może ci pomóc w osiągnięciu celu? (Zrób listę.)
- Czy do realizacji celu będą potrzebne pieniądze? (Jeśli tak, zapisz dokładną kwotę!)
- Jaką wiedzę musisz zdobyć i jakie umiejętności musisz rozwinąć?
- Czy w realizacji celu mogą ci pomóc: wydarzenia, rozmowy, spotkania, webinary, szkolenia itp.? (Zrób przegląd, poszukaj, wpisz konkretne daty w kalendarz.)
Cel to marzenie z datą realizacji.
Napoleon Hill
90 dni do celu – KROK CZWARTY
WPISYWANIE KONKRETNYCH DZIAŁAŃ W KALENDARZ.
Twoje marzenia przekształciłaś już w cele. Aby ułatwić sobie ich realizację, wpisz je w kalendarz – najlepiej ręcznie na przykład w papierową wersję notesu.
(Pamiętaj, że ręczne pisanie pobudza naszą kreatywność i nic nie zastąpi pracy z ołówkiem czy piórem w ręku. Tu możesz poczytać o 9 argumentach m.in. za tym, by jednak pisać czasem ręcznie.)
Ustal cząstkowe cele na każdy tydzień i określ 1 zadanie na każdy dzień tygodnia. Idealnie do tego nadają się poniższe kalendarze, które załączam w galerii. Wybierz sobie ten, który budzi w tobie najlepsze emocje.
Jesteś w połowie drogi. Przeczytaj jeszcze poniżej o kole ratunkowym i autorefleksji. Dowiedz się, co radzi Jacek Santorski w planowaniu rytmu dnia pracy. Zobacz, na jakim poziomie planowania jesteś i przedstawię ci, jakie korzyści wiążą się z planowaniem, jeśli należysz do osób, które nadal do takiej organizacji życia się nie przekonały.
90 dni do celu – KOŁO RATUNKOWE
Jeśli trudno się mobilizujesz lub wyjątkowo nic ci się nie chce, najlepszym motywatorem do działania będzie wpisanie jako pierwszych tych zadań, których owoce najszybciej będą dla ciebie zauważalne.
Zawsze sięgaj po najniżej wiszące jabłka.
Maja Santi Niestrój
Podziel czas na 90-minutowe sesje, dzieląc je 20-minutowymi przerwami. Zaobserwuj, kiedy rano masz pierwszy spadek formy, pierwszą irytującą myśl czy brak energii. To ten moment, gdy prawdopodobnie twój naturalny cykl znajduje się w dołku energetycznym. Od niego wyznaczaj sinusoidę dla godzin pracy, by dzień podzielić na 4 części po 2 godziny. Wplataj w wolne drobne nagrody, przyjemności, wyjście na taras i wypicie kawy lub kwadrans z książką, przeciąganie się czy rozmowę z drugą osobą.
Pisze o tym więcej Jacek Santorski: tutaj.
Każde z wykonanych działań możesz skreślać lub oznacz konkretnie wybranym przez siebie kolorowym markerem. Odhaczanie zadań wzbudza pozytywne odczucia i potrafi motywować, by przejść do realizacji kolejnych.
Pozwól sobie także na mniej formalne planowanie, jeśli ścisły harmonogram budzi w tobie wewnętrzny sprzeciw. Nie miej do siebie pretensji, jeśli obecne obciążenia nie pozwalają ci realizować zadań na tym samym poziomie, gdy nikt w godzinach pracy ci nie przeszkadzał, biuro należało tylko do ciebie i nie musiałaś się martwić o obiad i podwieczorek dziecka. W nowych warunkach szacuj realnie i bądź wyrozumiała dla siebie oraz otoczenia. Wszyscy w tym siedzimy. Jestem pewna, że jako społeczeństwo, przetrwamy. Wierzę, że będzie dobrze. Nie ma innej opcji. 🙂
90 dni – AUTOREFLEKSJA
Pod koniec 30-dniowego okresu zawsze rób podsumę miesiąca. Sprawdzaj, co się sprawdziło, a jakie działania wymagają korekty. Nie brnij, jeśli już teraz przewidujesz, że twój pomysł sprzed miesiąca nie do końca jest wykonalny. Może masz lepszy pomysł, bo zmieniła się twoja perspektywa, a może zwyczajnie wiesz, że możesz coś zrobić inaczej. Zaplanuj szczegółowo wg wcześniej opisanych kroków na nowo kolejny miesiąc, potem kolejny. W ten sposób nauczysz się planować działania w zgodzie ze sobą. ?
Poniżej pomocne pytania:
- Co osiągnęłam?
- Które rzeczy zadziałały, a które nie?
- Jakie umiejętności okazały się przydatne?
- Kto mi pomógł?
- Co mogę poprawić?
- Czy już nagrodziłam siebie za miniony miesiąc pracy? Czy dopiero to zrobię? Jakiej nagrody pragnę za kolejne 30 dni?
Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie podążać ścieżką A, możesz mieć plan B. Oceń konsekwencje swoich wyborów i działań, pamiętając, że brak decyzji to także decyzja, którą oddajesz w ręce okoliczności. Skup się teraz na najbliższym kwartale podzielonym na trzy części. To planowanie krótkoterminowe. Jeśli technika określania celów i skutecznego działania z planem podoba ci się, w naturalny sposób przejdziesz do planowania długoterminowego i strategicznego.
Wyróżniamy wiele rodzajów planowania:
- Strategiczne (>5 lat, pozwalające na wytyczenie ścieżek do osiągnięcia danego celu).
- Długoterminowe (kilkuletnie, określające konkretne działania służące do zrealizowania nadrzędnego celu strategicznego).
- Krótkoterminowe (trzymiesięczne ustalane jako zadania wspomagające drogę do osiągnięcia głównego celu).
- bieżące (tygodniowe i codzienne, określające zakres spraw do załatwienia, przygotowania maila, ofert czy terminów spotkań).
Korzyści z planowania
1. Jasno określona droga do sukcesu pomoże w uporządkowaniu codziennej pracy. Dużo łatwiej będzie rozwijać własną firmę, znając kierunek.
2. Chwytanie się wielu zadań jednocześnie zmniejsza produktywność. Przy rozdzielonych zadaniach masz szansę realnie podejść do każdego z pełnym skupieniem.
3. Wyznaczenie granic między życiem zawodowym i prywatnym. W “koronawirusowych” warunkach możliwość ich utrzymania będzie mobilizująca. Nagrodą będzie uwolniony czas, który przeznaczysz w te miejsca, gdzie najbardziej ci go teraz brak.
4. Masz realny wpływ na kreowanie przyszłości. Przygotowane alternatywy pozwolą ocenić ryzyka i podjąć właściwe decyzje w kryzysie.
Zaczynając planowanie w cyklu 90 dni, przechodzisz z codziennej bieżączki i metody zarządzania przez gaszenie pożarów na wyższy poziom. Oto rozpoczynasz proces, w którym przewidujesz ramy czasowe i warunki dla swoich działań oraz określenia środków, jakie przeznaczysz na ich realizację.
GRATULACJE!
PS. Jeśli chciałabyś się ze mną umówić na rozmowę czy spotkanie online w temacie planowania, wsparcia dla biznesu albo wszelkie usługi wydawnicze akurat są tymi, których poszukujesz, zapraszam tutaj: https://mocmedia.eu/spotkanie/.
Do miłego,
Sylwia