Czy kobiety na kierowniczych stanowiskach to częsty widok?

Zastanawiasz się czasem, jak to jest z awansami, sukcesem i w jaki magiczny sposób niektóre kobiety na kierowniczych stanowiskach tam się znalazły? Porozmawiamy sobie o tym w niniejszym artykule. A teraz zobacz, poniżej infografika, którą zrobiłam z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Aktywnych zawodowo jest ponad 50% światowej populacji kobiet

Ile z nich zajmuje kierownicze stanowiska?

 sytuacja kobiet na świecie

Kobiety na kierowniczych stanowiskach to mniej niż 25% wszystkich aktywnych zawodowo pań. Wyłania się z tego obraz zdecydowanie z oddanym polem dla płci przeciwnej. Czy sytuację tę zmieni młode pokolenie?

Jeśli czytasz to przedsiębiorcza kobieto – bez względu na swój wiek, mam nadzieję, że myślisz teraz sobie…

via GIPHY

Tak od każdej z osobna i działających razem. To od nas kobiet zależy to, jak się będą układały statystyki dotyczące sytuacji kobiet na rynku pracy.

Wiesz dlaczego tak rzadko spotykasz kobiety na kierowniczych stanowiskach?

Bardzo często to kobieta sama siebie hamuje przed rozwojem. Nie podejmuje decyzji, przed którymi nie broniłby się mężczyzna.

  • Nie wybiorę tego kierunku studiów, bo później chcę mieć rodzinę i wiem, że praca kolidowałaby z wychowywaniem dzieci.
  • Nie pojadę na szkolenie, bo przecież mam małe dziecko w domu.
  • Ta oferta pracy nie jest dla mnie, bo jeszcze nie jestem wystarczająco dobra w tym, co robię.
  • Poczekam, jestem pewna, że ktoś w końcu mnie zauważy i doceni.
  • Pomyślę nad tym za 10 lat, wtedy na pewno będę już gotowa wystartować.
  • Szkoda mi tych pieniędzy na kurs, lepiej kupię dziecku buty, kurtkę – bo i tak muszę kupić, a sobie na pocieszenie kupię coś małego.
  • Przepraszam, że przeszkadzam, ja tylko chciałam zapytać…
  • Przepraszam, że znowu wchodzę, ale mam ważną informację…
  • Nie wiem jeszcze jak to będzie ostatecznie, ale tak sobie pomyślałam, że może zrobię tak, ale w sumie to wrócę później…
ROZGOŚĆ SIĘ - SĄ TU TEŻ INNE ARTYKUŁY:  Jak wybrać zawód? Osobowość zawodowa

Tak. To są przykłady różnych wymówek czy zdań, które kobiety rzucają jako uprzejmości w drzwiach, bo są przyzwyczajone, by się nie narzucać, nie przeszkadzać, nie przerywać, nie wchodzić w drogę.

Jednakże jeśli kobieta, która doskonali się w swoich umiejętnościach, jest świetna w tym, co robi, klienci chcą z nią pracować, a ona jeszcze rozumie strategię firmy, to tylko robi sobie krzywdę, wysyłając uprzejme komunikaty, w których przeprasza, że żyje.

Czy wyobrażasz sobie, by facet tak się spinał, chodził dookoła? On wchodzi i jest. Prawda? A jeśli ma rację, to jest tym bardziej szybko i zdecydowanie niczym polujący zwierz.

Bądź zatem zdecydowana w tym, co robisz i mówisz. Warto oczywiście omawiać scenariusze, poradzić się czasem kogoś, jeśli załatwiasz wyjątkowo ważną sprawę, pracować zespołowo, jednakże nie opuszczaj gardy. Bądź pewna swojej wartości i swoich umiejętności. Weź sobie do serca jedną prawdę. Nigdy nie będzie idealnego momentu na start. Zawsze będziesz mogła się czegoś nauczyć. Ważne, byś wiedziała, czego. Nauczysz się tego w razie potrzeby w mig. Wiem to. Dasz radę!

Nie tylko z okazji 8 marca, ale z każdym wschodem słońca życzę wszystkim kobietom otwartych dróg i odwagi do rozwinięcia skrzydeł. ?

PS.

Zapraszam Cię do zapoznania się z innymi artykułami na stronie. Jestem pewna, że znajdziesz coś interesującego.

KATEGORIE:

Zapisz

Zapisz

Zapisz