kobieta sukcesu

Czy kobieta sukcesu to TY?

Czy kobieta sukcesu to ty? Od najmłodszych lat wpajano nam rywalizację. Mechanizmami tymi są na przykład oceny w szkole czy porównywanie dzieci przez dorosłych. Później we własnym gronie klasowym mogłyśmy trafiać na opinie, która z nas lepiej jest ubrana, ładniejszą ma fryzurę, a czyje buty dobrze prezentują się na nogach. Wiele badań psychologicznych kończyło się potwierdzeniem, że już w okresie dojrzewania zaczyna się silne porównywanie do innych.

Młode dziewczyny potrafią oceniać się wzajemnie – jaką która ma cerę, piersi, pupę. Wytykać palcami brzydsze, mniej zgrabne i gorzej ubrane. Zaczynamy zauważać różnice między sobą. Nawet w dorosłości krytykujemy same siebie przed lustrem i często uczymy tego własne córki, u których poczucie własnej wartości przez to także maleje.

Jednakże zauważ, że powoli zmienia się krajobraz świata biznesu. Nie rządzą w nim tylko mężczyźni. Nieustannie rośnie liczba kobiet, które budują swoje imperia i odnoszą prawdziwe sukcesy. Co zrobić, aby do nich dołączyć?

Zdobądź niezbędną wiedzę

Po pierwsze, osiągnięcie sukcesu w biznesie wymaga dobrego rozeznania w danej branży oraz znajomości zasad prowadzenia biznesu. Umiejętności kalkulowania i rozumienia chociażby takich pojęć jak wartość pieniądza w czasie.

Po co ci to? Na przykład jeśli ktoś zaproponuje ci, że za dostarczony przez ciebie towar o wartości 20 tys. zł zapłaci dopiero za 5-6 miesięcy, ważne, abyś umiała oszacować, ile na tym stracisz. Ważne, byś umiała oszacować obecną wartość takiej zapłaty, która ma nastąpić za jakiś czas i czy opłaca ci się zgodzić na ten wymuszony “kredyt handlowy”. Jeśli obliczysz to sama lub poprosisz o to specjalistę, może okazać się, że w niecałe pół roku stracisz ok. 700 zł, bo wartość pieniądza w czasie się zmienia i dzisiejsze 20 tys. nie jest tym samym, czym będzie za kilka miesięcy. Warto mieć świadomość, czy takie układy z kontrahentami faktycznie nam się opłacają? Inaczej może się okazać, że kilka takich nieoszacowanych budżetowo współprac stanie się przyczyną upadku twojego przedsiębiorstwa.

Możesz mieć świetny pomysł na biznes i kapitał, aby w niego zainwestować, ale może nie masz pojęcia, od czego zacząć. Wpierw dowiedz się, jakie są zasady zakładania firmy, jakie są trendy na rynku i wówczas ustal strategię, jak przekształcić pomysł na biznes w odnoszące sukcesy przedsiębiorstwo.

Nie zamykaj się w bańce

Kiedyś dziewczynki na podwórku lubiły bawić się razem, chodziło przecież o wspólne relacje i dobre samopoczucie. To chłopcy zawsze ze sobą walczyli. Na boisku, w grupach krzyczeli, kto jest lepszy, choć cały czas współdziałali ze sobą.

Choć w biznesie nadal dostrzegalna jest dominacja mężczyzn, istotne jest powstrzymywanie się od niezdrowej rywalizacji. Wojna płci nie będzie ci służyć. Choć Moc Kobiet jest środowiskiem, gdzie wspiera się kobiety, to nasza społeczność (Moc Kobiet – Społeczność Przedsiębiorczych Ludzi) nigdy nie wykluczała mężczyzn.

Wiele możemy się od siebie uczyć. Ważne jest, by pozytywnie motywować się w swoich przedsięwzięciach. Niech twoje umiejętności oraz jakim jesteś człowiekiem mówi samo za siebie. Empatia? Czysta sympatia? Niech twoje czyny dają świadectwo twojemu charakterowi.

Nie daj się wciągnąć w toksyczną grę

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym nieustannie się porównujemy. Obserwujemy działania innych i konkurujemy ze sobą. Nie daj się wciągnąć w wilczy pęd do bycia najlepszą. Panuj nad swoimi pragnieniami. Łatwo bowiem na przykład stracić kontrolę nad wydatkami, nawet jeśli się dąży do osiągnięcia większej sumy na koncie.

Biorąc udział w wyścigu szczurów, można zapomnieć o pomyśle na siebie. Wyłącz porównywarkę w swojej głowie. Nie pozwól, by co chwilę bombardowała umysł, bo ludzie to nie sprzęty w sklepie AGD. Pamiętaj, gdzie zmierzasz, jaki cel chcesz osiągnąć i jak być szczęśliwą.

Bądź asertywna

Dlaczego chcesz zostać przedsiębiorcą? Czy faktycznie to jest droga dla ciebie? Pewność wyboru pozwala utrzymać motywację i koncentrację na celu, gdy droga wydaje się wiecznie pod górkę i pełna przystanków, które wymagają uwagi.

Sukces w dzisiejszym konkurencyjnym otoczeniu biznesowym zależy w dużej mierze od twojej siły. Od pokonania wewnętrznego krytyka po zaufanie do swoich umiejętności i wiedzy. Jeśli jeszcze jesteś na początku drogi, to artykuł „Jak zmienić życie na lepsze w 4 krokach” również może cię zainteresować.

Nie uciekaj się do hejtu w Internecie, gdzie cię nie widać, nikt nie wie, czy masz mały biust, zbyt szerokie biodra ani jakie piastujesz stanowisko. Zamiast tego możesz pozostać wierna sobie, przekonana o własnej wartości, której nie musisz nikomu udowadniać oraz pełna wyrozumiałości dla tego, co niedoskonałe. Kobiecy współczesny świat żadnej z nas nie rozpieszcza, bądź asertywna.

Odblokuj się

Chcesz odnieść sukces? Przestań się porównywać. Nie walcz. Określ własne wartości, skup się na tym, jaka naprawdę jesteś i pamiętaj, że czyniąc krzywdę innym prowadzisz swój własny okręt na dno.

Zadbaj wpierw o własne podwórko. Posegreguj zalety i wady, niedoskonałości i najlepsze cechy, które posiadasz. Działanie fair to akcentowanie swoich mocnych stron, lecz bez niszczenia innych.

Czerp z dobrych praktyk

Jest wielu przedsiębiorców, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy twierdzą, że znaleźli inspirację i motywację u innych osób. Ty także możesz się zainspirować, czytając biografie, wywiady, artykuły i oglądając filmy o liderkach i liderach, którzy odnieśli sukces.

Kobiety potrafią solidarnie iść ze sobą przy większych okazjach, możemy być takie na co dzień. Lubimy przecież czerpać radość z dobrych relacji, odczuwamy satysfakcję z podania komuś pomocnej dłoni.

Jednakże aby odnieść sukces w biznesie, konieczna jest przede wszystkim twoja wiara w powodzenie przedsięwzięcia. Znajomość mocnych i słabych stron oraz możliwości, które masz dziś i które możesz wykreować jutro, jeśli zaczniesz działać.

Do miłego!

PS. Sprawdź spotkania Moc Kobiet na Żywo! i dołącz do nas! ?